Tematem przewodnim numeru 5 (2023) biuletynu „Za Kapłanów” jest kapłaństwo i Najświętsza Maryja Panna. Biuletyn jest dostępny nieodpłatnie w kościołach i kaplicach Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Można go również bezpłatnie zamówić (nawet w większych ilościach) pisząc do nas.
Poprzedni, tj. czwarty, numer Biuletynu jest dostępny w wersji PDF.
Poniżej prezentujemy artykuł wstępny piątego numeru:
Ostatni rok przyniósł wiele nowych, tragicznych w skutkach pomysłów rzymskich hierarchów, którym przewodzi sam papież (dalsze ograniczenia w celebrowaniu katolickiego rytu Mszy św.; prześladowanie biskupów, którzy odważają się bronić prawdy; synod o synodalności; najnowsza deklaracja Dykasterii Nauki Wiary Fiducia supplicans o moż- liwości błogosławienia tzw. par nieregularnych), mnożące się brutalne konflikty zbrojne w różnych częściach świata, które powodują wielkie napięcia w sytuacji międzynarodowej, zapowiedzi legislacyjne nowego rządu, jeszcze bardziej i bez żenady sprzeciwiające się prawu naturalnemu i Bo- żemu. I choć w tym potopie nieszczęść zapalają się iskierki nadziei w postaci coraz większej liczby hierarchów, kapłanów i świeckich wiernych, którzy zauważają ich prawdziwe źródła, a zatem zaczynają też sięgać po właściwe środki zaradcze, jednak intuicyjnie szukamy ratunku, ratunku prawdziwego i trwałego.
Jesteśmy wspólnotą modlitwy, która rozumie, że Pan Bóg chce nam pomóc przez kapłanów, którzy kontynuują Jego dzieło odkupienia tu, na ziemi. Oni przez wierność swemu powołaniu głoszenia zdrowej nauki, przekazywania życia Chrystusa w łaskach sakramentalnych, ale także przez osobistą świętość, tzn. podobieństwo do Pana Jezusa, mają odnowić oblicze tej ziemi. Niestety, jesteśmy często świadkami niewierności, niewypełnienia powierzonych zadań, wypaczonego rozumienia kapłaństwa albo zwykłej grzeszności i słabości tych ludzkich narzędzi, które wybrał sobie Chrystus Pan.
Trzeba więc sięgnąć jeszcze głębiej, do samego źródła, które choć bierze swój początek z głębin niepojętych, to jednak, samo nieskalane, przekazuje krystaliczną, niczym niezmąconą wodę dalej. Tym niezgłębionym początkiem jest Trójca Przenajświętsza, a niepokalanym źródłem przekazującym nam wszelkie łaski jest Najświętsza Maryja Panna.
„Cały świat będzie poruszony różnego rodzaju nieszczęściem. Ale przychodźcie do tego ołtarza. Łaski wylane zostaną na wszystkie osoby, które o nie prosić będą (…). Przyjdzie chwila, kiedy niebezpieczeństwo będzie wielkie, pomyślą, że wszystko stracone. Ale ja będę z wami, ufajcie!”1. Te słowa wypowiedziała Matka Boża do św. Katarzyny Labouré, zapowiadając w pierwszym rzędzie dramat, który miał się rozegrać we Francji 40 lat później. Czy jednak, jeśli chodzi o potęgę i miłość Królowej i Matki, w Bożych postanowieniach może się coś zmienić? Im czarniejsza będzie się wydawać godzina, tym ufniej musimy zwracać się do Niej!
Nie możemy pomóc kapłanom skuteczniej niż polecając ich opiece Matki Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Aby rozpalić w nas wszystkich pragnienie takiej właśnie, gorącej modlitwy, chcemy w tym numerze podjąć temat ścisłego związku między Najświętszą Maryją Panną a kapłaństwem i każdym kapłanem.
Jednym z najwybitniejszych czcicieli Matki Bożej był św. Ludwik Maria Grignion de Montfort. Autor Traktatu o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny ułożył również tzw. Modlitwę płomienną, która jest prośbą o wzbudzenie i uformowanie wspólnoty kapłanów doskona- łych, oddanych w pełni Niepokalanej, przygotowanych na trudne czasy. Znawcy duchowości montfortańskiej twierdzą, że nie jest to zwykła modlitwa, ale proroctwo na czasy ostateczne. Być może jeszcze w nich nie żyjemy, ale na pewno najbardziej potrzebujemy właśnie takich, uformowanych przez Maryję Pannę, kapłanów!
ks. Hubert Kuszpa FSSPX
członek Wspólnoty
- C. Yver, Tajemnica życia Siostry Katarzyny Labouré, Kraków 1947, s. 71–72. ↵